معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > دیدار رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با رییس کمیته امور خارجی کنگره ملی خلق چین


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با رییس کمیته امور خارجی کنگره ملی خلق چین

دیدار رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با رییس کمیته امور خارجی کنگره ملی خلق چین

در این دیدار که در کنگره ملی خلق چین در پکن برگزار شد 'علاالدین بروجردی' و خانم 'فو اینگ' روابط خارجی دو کشور و همچنین راه های تقویت این روابط را بررسی کردند.

** ارتقا روابط ایران و چین در سطح راهبردی 
رئیس کمیته امور خارجی کنگره ملی خلق چین گفت: روابط دو کشور ایران و چین با سفر رئیس جمهور چین به ایران در سال 2016 به سطح جامع راهبردی ارتقا یافته است.
'فو اینگ' با اشاره به روابط خوب ایران و چین در همه زمینه ها افزود: دو کشور نه تنها در زمینه اقتصادی همکاری دارند و خواهند داشت بلکه در زمینه علوم انسانی هم ارتباط زیادی داریم لذا معضلات همکاری های دو جانبه باید مشخص و برای حل آنها تلاش شود.
او با اشاره به اینکه در حال حاضر همکاری دو کشور به سطح بالایی رسیده است بر تسهیل در اجرای طرح های مشترک تاکید کرد و خواستار همکاری تنگاتنگ دو کشور برای اجرای این طرح ها شد.
رئیس کمیته امور خارجی کنگره ملی خلق چین با اشاره به وجود مشکلات بانکی گفت: اکنون برخی از حساب های بانکی که در گذشته مسدود شده بود، مجددا باز شده است. 
وی با بیان اینکه ایران به عنوان کشور دوست چین محسوب می شود گسترش همکاری های میان دو کشور را خواستار شد.
رییس کمیته امور خارجی کنگره ملی خلق چین روابط دو کشور را تاریخی و عمیق خواند و بر گسترش این روابط تاکید کرد.
'فو اینگ' افزود: در عصر جدید نیز دو کشور دارای روابط مناسبی هستند و در بسیاری از مسایل و موضوعات بین المل دیدگاه مشترکی دارند.

** روابط دو کشور همیشه بر اساس احترام متقابل بوده است
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی دو کشور از دو هزار و 500 سال پیش تا کنون گفت: روابط دو کشور همیشه بر اساس احترام متقابل بوده است.
بروجردی با اشاره به اینکه چین یکی از کشورهای بزرگ دنیا و عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است گفت: چین در دوران های مختلف از جمله در دوران تحریم ها کمک های زیادی به کرده است که قدرداین ان هستیم.
وی با بیان اینکه ویژگی های متعددی، دو ملت و دو کشور را به هم پیوند داده است گفت: عمق روابط تاریخی دو کشور و شناخت مثبتی که افکار عمومی هر دو ملت به طور متقابل دارند، از عوامل تاثیرگذار در روابط دو کشور است.
بروجردی با بیان اینکه چین از جایگاه ویژه ای در جهان برخوردار است گفت: ایران نیز کشوری با تمدن باستانی و تاثیرگذار در منطقه است و پیوندهای محکمی با چین دارد.
وی گفت: روابط ما یک روابط دراز مدت و راهبردی است و پارلمان دو کشور می توانند نقش مهمی در تقویت و گستردگی این روابط ایفا کنند و باید از این ظرفیت استفاده بیشتری کرد.
بروجردی گفت: ظرفیت های گسترده بیشتری برای ارتقا همکاری ها وجود دارد و باید تصمیمات بزرگتری را اتخاذ کنیم.
وی گفت: ایران همکاری های چین را در دوران سخت جنگ و تحریم ها هیچگاه فراموش نمی کند.
بروجردی مهمترین مشکل میان دو کشور را مشکل بانکی و داد و ستد مالی عنوان کرد و گفت: این مشکل بعد از توافق هسته ای با بسیاری از کشورها حل شد اما با چین حل نشده است که امیدواریم هرچه زودتر مذاکرات متعددی که مسئولان بانک مرکزی در این زمینه کردند به نتیجه برسد. 
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه خواستار استفاده از توانمندی های چین در زمینه قطار سریع السیر در ایران شد و افزود: امیدواریم بتوانیم در این زمینه همکاری بیشتری داشته باشیم و از این توانمندی استفاده کنیم.
وی به نقش آمریکا در زمینه تقویت تروریسم در منطقه اشاره کرد و گفت: پدیده تروریسم در منطقه که برخواسته از تفکر آمریکا است، پدیده ای است که همه جهان را تهدید می کند از دیدگاه ما تفکر داعشی، غیر اسلامی و ضد اسلامی است.
بروجردی در ادامه با اشاره به حادثه نفتکش سانچی گفت: ایران از چین به دلیل تلاش هایی که در این زمینه انجام داد تشکر می کند اما خواهان اعزام غواص برای جستجو در اعماق دریا و پیگیری سرنوشت دریانوردان است.


٠٧:٥١ - 1396/11/20    /    شماره : ٤٩٩٩٧٠    /    تعداد نمایش : ١٢٨خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر