معرفی سفیر یا نمایندگی
اطلاعیه ها
دستور العمل معافیت تحصیلی دانشجویان

فراخوان سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی
گالری تصاویر
پيوند هاي مهم
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
امروز: سه شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٧ |
به اطلاع دانشجویان گرامی مقیم چین می رساند طبق اعلام سازمان وظیفه عمومی ناجا، دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل شده اند باید حداکثر تا پایان سال اول تحصیلی نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام نمایند. لذا دانشجویانی که شرایط اخذ معافیت تحصیلی را دارند اما تا کنون درخواست خود را ثبت ننموده اند تا پایان شهریور ماه 1397فرصت دارند تا با ارایه مدارک لازم نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام فرمایند. متن نامه سازمان وظیفه عمومی ناجا در این خصوص، در فایل پیوست قابل ملاحظه می باشد.
به اطلاع فرهیختگان گرامی می رساند سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی امسال برگزار خواهد شد. علاقمندان می توانند تا پایان شهریور ماه سالجاری نسبت به ثبت نام الکترونیکی و ارسال طرح های خود به دبیرخانه این جشنواره اقدام نمایند. متقضیان می توانند جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی این جشنواره به آدرس www.khwarizmi.ir مراجعه فرمایند.
سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: به زودی فرد جدیدی به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در چین انتخاب و معرفی خواهد شد. ‎بهرام قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد انتصاب عبدالناصر همتی سفیر جدید ایران در چین از سوی هیات دولت به عنوان رییس جدید بانک مرکزی، با تبریک این انتصاب به همتی تصریح کرد: آقای همتی یکی از همکاران جدید ما در وزارت خارجه بودند و انتصاب ایشان از سوی هیات دولت به عنوان رییس جدید بانک مرکزی را تبریک می‌گوییم. ‎این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: با توجه به روابط بسیار مطلوب ایران و چین و همچنین اهمیت روابط فی‌مابین پکن و تهران، به زودی فرد جدیدی از سوی وزارت خارجه به عنوان سفیر جدید ایران در چین انتخاب و معرفی می‌شود و بعد از طی مراحل متعارف تعیین سفرا، برای انجام ماموریت عازم پکن خواهد شد.
دکتر عبدالناصر همتی، سفیر فعلی کشورمان در چین و رییس ‌کل پیشین بیمه مرکزی کشورمان که بمنظور مشارکت در سمینار سفرای کشورمان در تهران بسر می برد، امروز در مراسم تودیع و معارفه رییس کل بیمه مرکزی در جلسه شورای معاونین وزارت اقتصاد و با حضور هیات عامل بیمه مرکزی و مدیران عامل بیمه ایران آسیا و البرز و دبیرکل سندیکای بیمه گران برگزار شد، شرکت نمود. ایشان ضمن تبریک به آقای دکتر سلیمانی جهت تصدی ریاست کل بیمه مرکزی، ابراز امیدواری نمود که با پیگیری جدی ایشان اجرای کامل حاکمیت شرکتی، کفایت ذخایر بیمه ها، تکمیل افزایش سرمایه شرکتهای بیمه و روند افزایش نفوذ بیمه تحقق یابد. وی ضمن قدردانی از عملکرد بیمه ها در پرداخت سریع خسارتهای متعدد دو سال گذشته بر تداوم حفظ ثبات و آرامش صنعت بیمه با حفظ روابط دوستانه و صمیمی رییس کل و مدیران بیمه ها تاکید نمود. وی همچنین افزود ارتباط مداوم و صمیمی با خبرنگاران و اصحاب رسانه نیز بسیار ضروری و مهم است.
سمینار مقدماتی سومین همایش بین المللی سرمایه گذاری و تجارت در صنایع فرهنگی روز جمعه با حضور نمایندگان چند کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد. در این سمینار مقدماتی که با حضور رایزنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین برگزار شد فرصت ها و ظرفیت های سرمایه گذاری در حوزه های فرهنگی ایران و چین مورد بررسی قرار گرفت. رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین در این همایش با اشاره به قدمت و تمدن 5 هزار ساله ایران و چین اظهار کرد فرهنگ یکی از بخش های پیوند دهنده دو ملت ایران و چین بوده است. وی با تشریح ظرفیت ها و فرصت های سرمایه گذاری در بخش های مختلف در ایران اظهار کرد های تک و تکنولوژی های پیشرفته یکی از بخش های قابل مشارکت و سرمایه گذاری دو طرف است. ایشان با اشاره به سفر رییس جمهوری چین به ایران اظهار کرد در سفر سال 2016 شی جین پینگ به ایران روابط دو کشور به سطح راهبردی ارتقا یافته است و در حال حاضر نیز روابط اقتصادی چین و ایران توسعه یافته است و ایران شریک نخست تجاری چین است. معاون رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین هم در این همایش بین المللی گفت: بر اساس اسناد تاریخی ایران و چین جزو هفت کشور متمدن و قدیمی جهان هستند و روابط تاریخی دو کشور از چند هزار سال پیش تا کنون ادامه دارد. او با اشاره به تعامل و روابط دانشمندان و ادبای ایرانی و چین از قرن ها پیش افزود: امروز نیز دور جدیدی از روابط دو کشور با سفر روسای جمهوری ایران و چین به کشورهای یکدیگر شکل گرفته است. وی به ویژگی های خداددادی و منحصر بفرد ایران اشاره کرد و گفت: ایران در چهار راه شرق و غرب و پل اصلی تبادل شرق و غرب است و جزو معدود کشورهایی است که علیرغم تکثر قومی و فرهنگی، ملت آن با صلح و دوستی در کنار یکدیگر زندگی می کنند. معاون رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه جهانیان ایران را با نفت و گاز می شناسند اظهار کرد سرمایه گذاری در حوزه فرهنگی در ایران بسیار سوداورتر از سرمایه گذاری در سایر حوزه ها است. او از مردم چین دعوت کرد با سفر به ایران بیشتر با فرهنگ و مردم این کشور آشنا شوند و بتوانند از نزدیک تنوع فرهنگی ایران را مشاهد کنند. در ادامه این همایش شماری از نمایندگان کشورهای دیگر نیز به ارایه مزیت ها و ظرفیت های فرهنگی کشورهای خود پرداختند. سومین همایش بین المللی سرمایه گذاری فرهنگی قرار است شهریور ماه امسال با حضور 300 نهاد و موسسه خارجی در پکن برگزار شود.
دکتر عبدالناصر همتی سفیر کشورمان در چین در نشست معرفی ظرفیتهای اقتصادی استان «خوبی» Hubei چین که با حضور فعالان اقتصادی و دعوت از سفرای خارجی مقیم پکن در محل وزارت امور خارجه چین برگزار شد شرکت نمود. «وانگ یی» وزیر امور خارجه و مشاور دولتی چین سخنران اصلی مراسم افتتاحیه این نشست بود. در این نشست علاوه بر وزیر خارجه، استاندار «خوبی» و دبیرکل حزب کمونیست استان فرصتهای سرمایه گذاری، ظرفیتهای تجاری و تواناییهای اقتصادی استان را برای حضار تشریح نمودند. در حاشیه این اجلاس سفیر کشورمان با استاندار و دبیر کل حزب کمونیست استان دیدار و در خصوص زمینه های همکاری میان طرفین گفتگو نمودند.
سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان که به منظور مشارکت در مجمع صلح جهانی صلح به پکن سفر نموده علاوه بر شرکت در این کنفرانس با "وو خیلونگ" رئیس موسسه خلق چین برای روابط خارجی که از موسسات و اتاقهای فکر معتبر چین در حوزه روابط بین الملل است دیدار و گفتگو نمود. در این دیدار طرفین در گسترش روابط میان دو کشور تاکید نمودند.
سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان که به منظور مشارکت در مجمع صلح جهانی صلح به پکن سفر نموده است صبح امروز با رئیس موسسه چین برای مطالعات بین الملل دیدار نمود. این موسسه وابسته به وزارت امور خارجه چین می باشد. در این دیدار طرفین به بحث و تبادل نظر در خصوص موضوعات منطقه خاورمیانه، شبه جزیره کره و روابط دو جانبه کشورمان با جمهوری خلق چین پرداختند.
با توجه به شلوغی بیمارستان و‌ نیاز انتظار طولانی در صف برای مراجعه پزشک، اخیرا طرحی با نام «Doctor Map» توسط سازمان طب سنتی چین راه اندازی شده است. طی این طرح که از ماه ژولای اجرایی خواهد شد، هر هفته بیش از ۲۶۰۰ پزشک در بیش از ۳۳۳ مرکز بهداشت و بیمارستان حومه و روستاهای اطراف پکن مستقر خواهند شد و کافی است که متقاضی از طریق یک لینک در نرم‌افزار بومی ویچت گوشی همراه خود، ضمن دریافت اطلاعات نزدیک‌ترین تیم درمان، بدون نیاز به مراجعه، مشاوره دریافت کند و در صورت لزوم نوبت بگیرد. است در حال حاضر نظام خدمات درمانی چین بصورت نامتوازن توزیع شده است به نحوی که ۸۰٪ از امکانات در شهرهای بزرگ نظیر پکن و شانگهای و ۳۰٪ در بیمارستان‌های دولتی قابل حصول است. این امر مشکلات و نارضایتی زیادی برای بیماران چینی ایجاد کرده است.
دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از سفری دو روزه به مسکو و بروکسل به منظور گفتگو و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام، دقایقی پیش به تهران بازگشت.
دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در پیام هایی جداگانه خطاب به همتای لبنانی و نیز دبیرکل حزب الله لبنان دوازدهمین سالروز پیروزی غرورآفرین مقاومت در جنگ ۳۳ روزه را به دولت و ملت لبنان تبریک گفت.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص ادعایی که روز گذشته توسط فردی به نام رجب صفراف در یکی از رسانه های فارسی زبان خارجی منتشر شد، اظهار داشت: بررسی سوابق نشان می دهد که ایشان هیچگاه فردی مذاكره كننده از جانب هیات مذاکره کننده روسیه با هيات ايرانی در مذاکرات خزر نبوده است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان مهمی درباره اوضاع اقتصادی و معیشتی، شرارتهای امریکا و پیشنهاد مذاکره و نیز ضرورت وحدت عمومی مردم و مسئولان خاطرنشان کردند: مشکلات اقتصادی و راه‌حلهای آن معلوم است، هیچ بن بستی در کشور وجود ندارد .
سخنگوی وزارت امور خارجه عملیات تروریستی اخیر در اردن که چندین کشته و مجروح بر جای گذاشت را محکوم و با دولت، مردم و خانواده قربانیان این جنایت ابراز همدردی کرد.
سرمقاله روزنامه اعتماد به قلم بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با عنوان " خزر؛ درياي صلح و دوستي"
رئیس‌ جمهور با تأکید بر اینکه اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برقراری روابط نزدیک‌تر و صمیمی با جمهوری آذربایجان است، اظهارداشت: امروز به واسطه اراده‌ای که وجود دارد شاهد تحول بزرگی در سطح روابط و مناسبات تهران – باکو هستیم.
سران 5 کشور ساحلی دریای خزر در پایان اجلاس خزر ،به نشانه دوستی و همبستگی، تعدادی بچه ماهی خاویار را به صورت نمادین در دریا رها کردند.
روسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حاشیه پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در زمینه مهمترین مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین الملی گفتگو و تبادل نظر کردند.
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر