معرفی سفیر یا نمایندگی
معافیت پزشکی

معافيت پزشکي

 

تذکرات مهم :

این سفارت در حال حاضر پاسخگوی متقاضیان ساکن در منطقه غرب ، جنوب و جنوب شرق  آسیا می باشد

بر اساس تصمیم سازمان نظام وظیفه عمومی، تقاضای معافیت پزشکی شامل دانشجویان متعهد خدمت و یا کسانی که با وثیقه از کشور خارج شده اند، نمی گردد. 


با عنایت به هماهنگی های به عمل آمده با سازمان وظیفه عمومی ناجا، کلیه متقاضیان معافیت پزشکی می توانند با  مراجعه  به  نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود با تکمیل فرمهای مربوطه و نیز تحویل مدارک پزشکی معتبر اقدام نمایند.

متقاضیان توجه داشته باشند که مدارک ارائه شده (گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی و مدارک پزشکی و .....) ابتدا توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت تایید و توسط نمایندگی به این سفارت ارسال خواهد شد. این سفارت اسناد پزشکی را به پزشکان منتخب جهت بررسی اولیه ارسال خواهد کرد تا پزشک مربوطه نظریه خود را راجع به بیماری متقاضی در چهارچوب مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا (آیین نامه  معاینه و معافیت پزشکی - مندرج در پایین همین صفحه)، به این سفارت اعلام نماید.

چنانچه بیماری مشمول در چهارچوب مقررات نظام وظیفه تشخیص داده شود، تاریخ برای حضور متقاضی در پکن معین خواهد گردید. مشمول موظف است در تاریخ تعیین شده در پکن جهت معاینات لازم حضور یابد.

بدیهی است مدارک پس از نظریه نهایی پزشک و تایید توسط این سفارت از طریق وزارت امور خارجه  به سازمان وظیفه عمومی جهت بررسی و صدور کارت معافیت ارسال خواهد شد. ضمنا متقاضی باید برای پیگیری در ایران از طریق انتخاب وکیل (پدر، مادر و یا دیگر بستگان و آشنایان) اقدام نماید که در این صورت دیگر نیازی به حضور متقاضی در کمیسیونهای پزشکی ایران نخواهد بود.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

 
مدارك مورد نیاز جهت تشكیل پرونده معافیت پزشكی۱ - اصل مدارك پزشكی مربوط به سوابق بیماری و همچنین گزارش وضعیت فعلی بیمار كه به یكی از زبانهای فارسی ، یا  انگلیسی  بوده و به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در كشور محل اقامت مشمول رسیده باشد و یك سری كامل تصویر از آنها (در صورتیكه مدارك و سوابق پزشكی مشمول مربوط به ایران باشد باید قبل از هرگونه اقدامی آنها را به تایید سازمان نظام پزشكی ایران برساند)  
۲ - تصویر برابر اصل صفحات نوشته شده گذرنامه معتبر ایرانی (۲ سری).
۳ - تصویر برابر اصل تمام صفحات شناسنامه (۲سری).
۴ - تصویر برابر اصل پشت و روی كارت ملی (۲سری).
۵ - تعداد ۶ قطعه عكس ۲ در ۳ پشت نویسی شده كه به تایید نمایندگی مربوطه رسیده باشد .
۶ - تصویر مدارك اقامتی مشمول كه به تایید نمایندگی مربوطه رسیده باشد (۲سری).
۷ - دو برگ تصویر وكالتنامه تنظیم شده از سوی مشمول برای پیگیری پرونده در وزارت امور خارجه و سازمان نظام وظیفه .
۸ - تصویرآخرین مدرك تحصیلی مشمول كه به تایید نمایندگی مربوطه رسیده باشد (۲سری) .   
۹ - اصل فرم الف مربوط به درخواست معافیت پزشكی كه بصورت حضوری در نمایندگی محل اقامت مشمول تكمیل گردیده است  و یك برگ تصویر آن  (یك قطعه عكس مشمول در بالای فرم الصاق و مهر گردد).

تذكرات :
الف) تمامی مدارك  ذكر شده در بالا میبایستی توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در كشور محل اقامت مشمول به سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن ارسال گردد و به هیچ عنوان مدارك ارسالی از طرق دیگر رسمیت نداشته و به همان شكل عودت خواهد شد .

ب) بعد از دریافت مدارك بصورت كامل ، سفارت ج.ا.ایران در پکن با پزشك معتمد كمیسیون پزشكی هماهنگی لازم را در خصوص وقت معاینه حضوری مشمول انجام داده و مراتب را به نمایندگی محل اقامت مشمول اعلام خواهد كرد لذا در رابطه با وقت دكتر از هرگونه تماس مستقیم با نمایندگی پکن  اجتناب نمایند

پ) بر اساس مقررات مصوب كمیسیون پزشكی ، متقاضیان این نوع معافیت میبایست برای انجام معاینات مربوطه و همچنین احراز هویت ، درتاریخی كه نمایندگی پکن مشخص خواهد كرد با همراه داشتن گذرنامه و دیگر مدارك هویتی ایرانی به  مطب پزشك مربوطه وهمچنین سفارت ج.ا.ایران در پکن مراجعه نمایند لذا عدم حضور مشمول در تاریخ مقرر به منزله انصراف محسوب گردیده و پرونده وی بدون هرگونه اقدامی بایگانی خواهد شد .

ت) پیگیری امور مربوط به ویزای كشور چین ، اقامت و اسكان مشمول( در صورت نیاز) و هزینه ویزیت پزشك و دیگرامور مربوطه بعهده شخص مشمول بوده و نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور هیچگونه مسئولیتی در قبال مسائل فوق الاشاره ندارند .

ث) تشخیص نهایی ، قبول یا رد درخواستهای معافیت پزشكی بر عهده كمیسیون پزشكی مستقر در سازمان نظام وظیفه جمهوری اسلامی ایران در داخل كشور بوده وسفارت ج.ا.ایران در پکن نمیتواند در اینخصوص اظهار نظر نماید .
 
ج) متقاضیان محترم میتوانند جهت دریافت هرگونه اطلاعات در رابطه با شرایط و قوانین كمیسیون پزشكی به وب سایت سازمان نظام وظیفه مراجعه نمایند . عواقب و خسارات مادی و معنوی ناشی از عدم آگاهی از قوانین و مقررات بر عهده متقاضی میباشد .
    
چ) توجه به این نكته ضروریست كه در صورت رد درخواست مربوطه توسط كمیسیون پزشكی  سازمان نظام وظیفه ، فرد متقاضی مشمول شناخته شده و از همان تاریخ (در صورت عدم حضور جهت انجام خدمت سربازی) غایب محسوب میگردد.

ح) لازم است متقاضیان معافیت پزشكی  از ابتدای تشكیل پرونده تا صدور رای نهایی سازمان نظام وظیفه با نمایندگی محل اقامتشان در ارتباط باشند و از تماس و مكاتبه مستقیم با نمایندگی پکن یا پزشك مربوطه خودداری نمایند .

خ) هر یک از تصاویر مدارک می بایستی در یک کاغذ  A4به صورت جداگانه فتوکپی گردد.

د) متقاضیان ساکن دیگر کشورها (غیر از حوزه منطقه جنوب شرق و غرب آسیا) می توانند جهت تشکیل پرونده معافیت پزشکی با سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در دوبی و مونیخ تماس حاصل نمایند

ذ) امور مربوط به معافیت های پزشکی خارج از کشور در اداره امور ایرانیان وزارت امور خارجه پیگیری می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 00982161153214  یا  00982161153215 تماس حاصل نمایید

 

ر) بر اساس تصمیم سازمان نظام وظیفه عمومی، تقاضای معافیت پزشکی شامل دانشجویان متعهد خدمت و یا کسانی که با وثیقه از کشور خارج شده اند، نمی گردد

 

 


    جهت اطلاعات بیشتر از آئین نامه معاینه و درخواست معافیت پزشکی اینجا را کلیک نمائید

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر