معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > حضور گسترده دیپلماتهای خارجی در مراسم جشن روز ملی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم جشن روز ملی در سفارت جمهوری اسلامی ایران-پکن

حضور گسترده دیپلماتهای خارجی در مراسم جشن روز ملی

در این آیین جمعی از سفرا و نمایندگان سیاسی سفارتخانه های کشورهای مختلف، نمایندگان برخی دستگاه‌های دولتی و خصوصی، روسای سازمان‌های مردم نهاد و شخصیت های برجسته چینی و ایرانی مقیم چین حضور داشتند.
'چن شیائو دونگ' معاون وزیر خارجه چین و 'علاالدین بروجردی' رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و هیات همراه، از جمله مهمانان ویژه این جشن بودند.
معاون وزیر چین در این آیین با اشاره به سفر 'شی جین پینگ' رییس جمهور چین در سال 2016 به ایران گفت: بعد از این سفر، روابط دو کشور به سطح راهبردی گسترش یافته است و همچنان ادامه دارد.
وی به دیدار شب گذشته دکتر بروجردی با وزیر خارجه چین اشاره کرد و گفت: روسای جمهور دو کشور در این سال ها تا کنون 6 بار با همدیگر ملاقات کرده اند که امیدواریم امسال به بار هفتم تبدیل شود.
معاون وزیر خارجه چین افزود: 'شی جین پینگ' رییس جمهور چین علاقه مند به حضور دکتر روحانی در اجلاس آبنده شانگهای است که در ماه ژوئن برگزار خواهد شد.
او گفت: چین همواره در بحث برحام از ایران حمایت کرده است و خواستار اجرای برجام توسط همه طرف های آن است.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این آیین با قدردانی از حمایت های چین و روسیه از ایران در موضوع برجام گفت: عمق روابط تاریخی دو کشور و شناخت مثبتی که افکار عمومی هر دو ملت به طور متقابل دارند، از عوامل تاثیرگذار در روابط دو کشور است.
علاالدین بروجردی با بیان اینکه جمهوری خلق چین امروز از جایگاه ویژه ای در جهان برخوردار است گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان کشوری با تمدن باستانی و تاثیرگذار در منطقه، از کشورهای شاخص غرب آسیاست.
او تصریح کرد: پیوند های ایران و چین، در همه سال های بعد از پیروزی انقلاب، پیوندهای مستحکمی بوده است و تا کنون نیز حفظ شده است.
سفیر ایران در چین نیز در این آیین با اشاره به روابط دو کشور گفت: روابط ایران و چین بر تاریخ کهن ارتباطات تمدنی چند هزار ساله، بر اشتراکات فرهنگی و بر رویکردهای انقلابی و عدالت جویانه 2 کشور در دوران معاصر استوار است.
وی با اشاره به اینکه ایران و چین در 39 سال گذشته سعی کرده اند دوستان صادق و قابل اعتماد یکدیگر باشند گفت: افزایش پر شتاب حجم مبادلات اقتصادی طی دهه اخیر، ایجاد مکانیسم های گفتگو و هم اندیشی در زمینه های مختلف از جمله سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی، رسانه ای، افزایش کمی و کیفی هیات های رسمی و غیر رسمی مبادله شده بین دو کشور، ابراز تمایل دو کشور به توسعه سرمایه گذاری های دو جانبه، گواه روابط مستحکم دو کشور است. 
در این آیین علاوه بر حضور سفیران و دیپلمات های خارجی جمعی از رهبران و اعضای احزاب مختلف چین از جمله حزب کمونیست حضور داشتند.
در ادامه این مراسم بعد از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و برش کیک سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با شام و شیرینی از مهمانان پذیرایی شد.


١٣:٠٨ - 1396/11/20    /    شماره : ٥٠٠٠١٩    /    تعداد نمایش : ١٨٦خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر