معرفی سفیر یا نمایندگی
اطلاعیه ها
گالری تصاویر
پيوند هاي مهم
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
امروز: دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧ |
مجید مجیدی، کارگردان نامدار کشورمان، روز یکشنبه توافق نامه همکاری با استودیو فیلم کودک چین و گروه همکاری های فیلمسازی چین در پکن امضا نمود. وی در طی این مراسم عنوان نمود که ایران و چین از سالیان خیلی دور از طریق راه ابریشم قدیم، ارتباطات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زیادی داشتند و اکنون نیز لازم است این روابط تقویت شود.قرار است مجید مجیدی که این روزها مورد توجه مقامات و نهادهای سینمایی چین قرار گرفته است در سال های 2019 تا 2020 یک فیلم با محوریت کودک در چین بسازد. مجیدی در آیین امضای این تفاهم نامه با تشکر از استودیو سینمای کودک چین که این گام مهم را برای معرفی سینمای ایران در چین فراهم کرده است فعالیت این موسسه بزرگ فیلم سازی را به جهت برداشتن گام های مهم در حوزه سینمای کودک ستود.به گفته وی تلاش مسئولین این موسسه هم از نظر ساخت تعداد فیلم برای کودکان و هم از نظر امکاناتی که تحت عنوان سینمای سیار روستایی فراهم کرده اند قابل ستایش است.مجیدی تصریح کرد برای من غیرقابل تصور است که این انجمن توانسته است جمعیت 600 میلیون نفری روستایی چین را از طریق سینمای سیار تحت پوشش قرار دهد و امیدواریم ما هم از این تجربه چین استفاده کنیم.این کارگردان ایرانی افزود: ظرفیت بسیار بزرگی در حوزه سینما در چین وجود دارد که فعالیت 60 هزار سالن سینما در این کشور، دستاورد بسیار بزرگی برای این هنر است.او ادامه داد: برای ما جای بسی خوشحالی است که بخشی از این ظرفیت به سینمای ایران اختصاص پیدا کند.به گفته وی به جای اینکه سینمای غرب و آمریکا بر سینمای ما سیطره پیدا کند این فرصت را مسئولین چین به درستی برای حضور سینمای ایران قایل هستند که بسیار قابل تقدیر است.مجیدی اظهار امیدواری کرد با حضورش برای ساخت فیلم در سال آینده در چین، فرصت مناسبی برای تقویت روابط سینمایی دو کشور فراهم شود.وی گفت: سینمای چین ظرفیت های بزرگی در حوزه سخت افزاری، تکنولوژی و جلوه های ویژه دارد که می توانیم ظرفت های فرهنگی را بین ایران و چین تلفیق کنیم.به گفته وی شرق حرف های زیادی در حوزه سینما برای عرضه به جهان دارد و امیدواریم از طریق فیلم هایی که می سازیم بتوانیم عرصه های جهانی را به خود اختصاص دهیم. صبح روز یکشنبه نیز مجیدی در مراسمی با حضور فیلمسازان و دانشجویان رشته های فیلمسازی دانشگاه تربیت مدرس چین دو فیلم بچه های آسمان و آواز گنجشک ها مجیدی، نمایش داده شد که با استقبال فیلمسازان چینی مواجه شد.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر اموزش و پرورش کشورمان درصدر هیاتی از مدیران و کارشناسان این وزارتخنه جهت آشنایی با دستاوردهای آموزشی چین، به این کشور کرد. دکتر علیرضا کاظمی در نخستین برنامه این سفر با معاون وزیر بین الملل وزارت آموزش چین دیدار و گفتگوکرد. در این دیدار فعالیت های آموزشی در مدارس چین و ایران بررسی شد . در چارچوب بررسی های کارشناسی هیات ایرانی از چند واحد آموزشی در مقاطع ابتدایی، راهنمایی ومتوسطه بازدید کردند.مدیران واحد های آموزشی درباره چگونکی فعالیت های آموزشی وپرورشی ونحوه تدریس در مقاطع مختلف توضیحاتی ارایه کردند. بازدید از مجتمع امام خمینی(ره) پکن و ملاقات با معلمان مدرسه ایرانیان پکن از دیگر برنامه های معاون وزیر آموزش و پرورش در سفر است.
از سانحه تلخ سانچی که ملت عزیزما را عزادار نمود, یک سال می گذرد. در این روزها یاد آنها را گرامی داشته و ضمن آرزوی علو درجات برای آن عزیزان, موفقیت و عزت خانواده بزرگ دریانوردان میهن اسلامی را از درگاه خداوند منان مسئلت داریم .
جناب آقای کشاورززاده, سفیر کشورمان در چین, پرتاب و فرود موفقیت آمیز ماه نشین چانگ إ 4 در ماه را به دولت و ملت چین تبریک گفت و ابراز امیدواری نمود که تصاویر ارسالی از این کاوشگر بتواند باعث شناخت بیشتر ماه توسط دانشمندان و مقدمه ای برای بهره مندی بیشتر صلح آمیز کشورها از فضا گردد.
نشست مشترک رایزنی و همکاری های حقوقی ایران و چین در سطح مدیران کل حقوقی وزارت امورخارجه دو کشور به مدت 2 روز و در روزهای اول و دوم دیماه 1397 در تهران برگزار شد. در این نشست که ریاست هیات چینی را اقای شو خوانگ، مدیرکل دپارتمان حقوق و معاهدات وزارت امور خارجه چین را بر عهده داشت، طرفین در خصوص ضرورت رعایت حقوق بین الملل، حاکمیت قانون بر روابط بین المللی و همچنین موضوعات مورد علاقه دوجانبه حقوق بین الملل به مذاکره و تبادل نظر پرداخته اند. عباس باقرپور، مدیرکل امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران نیز ریاست هیات ایرانی را بر عهده داشت.
بنا بر اعلام سازمان وظیفه عمومی ناجا، قانون خرید خدمت ویژه مشمولین غایب در پایان سالجاری منقضی می گردد و در سال آینده قابل تمدید نمی باشد. با عنایت به اینکه مشمولین واجد شرایط این قانون ، امکان استفاده از مهر ویژه خروج مشمولین را جهت تردد به کشور ندارند ، لذا به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل تردد این دسته از هموطنان به کشور ، مقتضی است چنانچه متقاضی خرید خدمت ویژه مشمولین می باشید قبل از پایان سالجاری نسبت به طی مراحل آن اقدام نمایید. بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران - پکن
در تاریخ 27 آذرماه 1397 مطابق با 18 دسامبر 2018 با تقدیم استوارنامه به جناب آقای "شی جین پینگ"، رئیس جمهور خلق چین، دوره جدیدی از زندگی کاری خود بعنوان سفیر کشور عزیزمان ایران را آغاز نمودم. امیدوارم این فصل نویندر روابط دوکشور کهبا چهلمین سال انقلاب اسلامی ایران و چهلمین سال اصلاحاتدر چینمصادف شده، شاهد شکوفایی بیش از پیش روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین باشیم. سابقه روابط ایران و چین بسیار کهن بوده و این کشور همواره دارای جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده است. در سالهای اخیر و با ارتقای جایگاه هر دو کشور در عرصه تحولات منطقه ای و بین المللی، همکاری های دو کشور بیش از پیش گسترش یافته است. چین هم اکنون شریک اول تجاری ایران،بزرگترین خریدار نفت و جزو اولین مقاصد صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان می باشد. علاوه بر حوزه های اقتصادی، همکاری های دو کشور در سایر عرصه ها از جمله سیاسی، فرهنگی، علمی-آموزشی و نظامی-امنیتی نیز بطور روزافزونی در حال گسترش می باشد. البته همچنان ظرفیتهای گسترده ای برای تعمیق پیوندهای میان دو کشور وجود دارد. رهبران جمهوری اسلامی ایران نگاه ویژه ای به جمهوری خلق چین داشته و بر گسترش همه جانبه روابط با این کشور تاکید دارند؛ این مهم باردیگر در دیدار اخیر اینجانب با مقامات کشورمان از سوی ایشان مورد تاکید قرار گرفت.اکنون که در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران مسئولیت خطیر سفارت کشورمان در چین را بر عهده گرفته ام، با استعانت از خداوند متعال، با شما پیمان می بندمتمام تلاش خود را در پیشبرد منافع ملی کشورمان در رابطه با جمهوری خلق چین بکار خواهم بست. در پایان باید تاکید نمایم رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور از سفارشات موکد وزیر محترم امور خارجه، جناب آقای دکتر ظریف می باشد و در این راستا سفارتجمهوری اسلامی ایران در پکنبهمراه سرکنسولگریهای شانگهای، گوانگجو و هنگ کنگآماده ارائه خدمات به تمام ایرانیان عزیز می باشند. امید است با همراهی شما هموطنان گرامی، بویژه ایرانیان ارجمند مقیم چین، در دوران مسئولیت اینجانب، گامهای تاثیر گذاری در جهت بهره مندی ملت شریف ایران از توسعه روابط میان دو کشور برداریم. موفق و سربلند باشید. محمد کشاورززاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین
در این آیین که تا پاسی از شب ادامه داشت ایرانیان مقیم چین در کنار خانواده هایشان، با برگزاری برنامه های متنوع یلدا را گرامی داشتند. سفیر جمهوری اسلامی ایران در این آیین با اظهار خوشحالی از حضور در میان ایرانیان مقیم چین گفت: ایرانیان مقیم خارج، از سرمایه های کشور هستند. محمد کشاورز زاده تصریح کرد «ارج نهادن به ایرانیان مقیم خارج»، جزو سیاست های دولت جمهوری اسلامی و همچنین وزارت امور خارجه است. وی سربلندی ایرانیان مقیم را سربلندی کشور عنوان کرد و افزود: سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین، حامی همیشگی شما ایرانیان مقیم است. سفیر جمهوری اسلامی ایران در چینیکی از سفارشات همیشگی وزیر امور خارجه را رسیدگی به امور ایرانیان عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد با کمک همکاران، بتواند در خدمت ایرانیان مقیم باشد. وی به خانواده های ایرانی مقیم چین هم توصیه کرد حتما زبان فارسی را به کودکانشان بیاموزند و افزود: زبان فارسی از سرمایه های مهم و بزرگ ما ایرانیان است. سفیر ایران در چین موسیقی ایرانی را ریشه در اعماق تاریخ عنوان کرد و افزود: خوشحال هستم که شبییلدا را در یک مرکز فرهنگی جشن می گیریم. کشاورز زاده فرهنگ، موسیقی و هنر را پیوند دهنده ملت ها و کشورها عنوان کرد و افزود: هنر زبان گویای ما است هنر و موسیقی به ویزا و پاسپورت احتیاج ندارد و خیلی راحت از کشوری به کشوری دیگر و از دلی به دلی دیگر سفر می کنند. سفیر جمهوری اسلامی ایران در پایان گفت: امیدوارم شما ایرانیان مقیم، سفیر سربلندی ملت ایران باشید. اجرای موسیقی سنتی و دف نوازی، برنامه های سرگرم کننده و آموزنده برای کودکان، اجرای مسابقه و شعر خوانی از جلوه های بارز این مراسم بود.
در تاریخ 30 آذرماه 1397تعدادی از فعالین اقتصادی ایرانی مقیم چین با جناب آقای کشاورززاده، سفیر کشورمان درمحل سفارت جمهوری اسلامی ایران- پکن دیدار نمودند. در این نشست که در فضایی صمیمی و دوستانه برگزار شد جناب آقای کشاورززاده ضمن آشنایی با تجار ایرانی مقیم چین، اهمیت چین و گسترش روابط اقتصادی با این کشور یاد آور شده و از ارتقای روابط تجاری، تسهیل امور تجار و حل برخی موانع روابط بانکی با کشور چین به عنوان یکی از اولویتهای برنامه کاری خود یاد کرد. اعضای هیات رئیسه مجمع نمایندگان اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین نیز ضمن معرفی حوزه فعالیت خود به طرح نظراتی پیرامون روابط اقتصادی دو کشور پرداختند. در این دیدار رئیس اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین ضمن خیرمقدم به سفیر جدید کشورمان توضیحاتی در خصوص وضعیت کنونی این اتاق، تعداد اعضا، نشستها و دستور کار آن ارائه نمود. چند تن از حاضرین در نشست نیز در سخنان کوتاهی به ارائه نظرات، طرح مشکلات و پیشنهاداتی پرداختند.
دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از سفری دو روزه به مسکو و بروکسل به منظور گفتگو و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام، دقایقی پیش به تهران بازگشت.
آقای ماچی پرز میسلاو لانگ معاون وزیر امور خارجه لهستان که در راس یک هیات سیاسی به منظور گفتگو و مذاکره با آقای عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان وارد تهران شده است، امروز دوشنبه با همتای ایرانی خود در ارتباط با کنفرانس به اصطلاح صلح و امنیت خاورمیانه که با همکاری مشترک لهستان و آمریکا در ورشو در بهمن ماه برگزار می شود، دیدار و گفتگو کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران و الجزایر روابط مثبت و سازنده ای در تمام سطوح و زمینه های ممکن دارند و تاکنون نزدیک به 70 سند همکاری امضا کرده اند.
وزارت امور خارجه همواره تسهیل در روابط اقتصادی خارجی کشور و فراهم کردن بستر توسعه مناسبات و تعاملات اقتصادی بویژه برای بخش خصوصی در جهت توسعه و تقويت بنيان های اقتصاد ملی را از جمله وظایف و ماموریت های خود می داند.
یکم بهمن ماه زادروز پارسی گوی بزرگ فردوسی است. شاهنامه او نقش خیال انگیز و شاهكار حماسه و اسطوره ای است که در تار و پود ایران زمین سخت در هم تنیده شده است. شاهنامه عشق نامه است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص ادعاهای مطرح شده توسط برخی رسانه های آلمانی مبنی بر دستگیری یک تبعه افغان - آلمانی به اتهام جاسوسی برای ایران، ضمن رد هرگونه ارتباط این فرد ادعایی با جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از شنیدن این خبر در بحبوحه اتهام زنی های امنیتی ناروا و طراحی شده توسط آنانی كه بدنبال تخریب روابط ایران و اروپا در این مقطع مهم و حساس هستند تعجب نمی کنیم.
سخنگوی وزارت امورخارجه ضمن ابراز همدردی با مردم و دولت مکزیک برای حادثه دلخراش انفجار لوله انتقال سوخت که دهها کشته، مجروح و مفقود برجای گذاشت، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در این موقعیت سخت در کنار دولت و ملت مکزیک قرار داشته و آمادگی خود را برای هرگونه کمک اعلام می دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن اظهارات و اقدامات مداخله جویانه وزیر امور خارجه آمریکا در امور داخلی ونزوئلا گفت: جمهوری اسلامی ایران از دولت قانونی و ملت ونزوئلا در برابر مداخلات غیرقانونی واشنگتن حمایت می کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اظهار تاسف از حادثه تلخ انفجار خودروی بمب گذاری شده در برابر دانشکده پلیس کلمبیا در پایتخت این کشور، متوسل شدن به اینگونه اقدامات غیرانسانی و انزجارآمیز که منجر به قربانی شدن انسان های بی گناه می شود، را محکوم کرد و ضمن تسلیت به خانواده قربانیان، با آنها ابراز همدردی کرد.
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر