معرفی سفیر یا نمایندگی
روابط در عصر نوین

 

يکى از انگيره‌هاى ايران در توسعه روابطش با چين شعار نه‌غربى نه‌شرقى بود. زيرا چين کشورى مستقل، غير متعهد و آسيايى بود و به علاوه نه تنها سابقه استعمارگرى نداشت بلکه خود نيز مدت‌هاتحت استعمار دولت بزرگ قرار داشت، لذا روابطش با ديگر کشورها را براساس اصول پنجگانه همزيستى مسالمت‌آميز توسعه مى‌داد. سفر سال ۱۹۸۵جناب آقاى هاشمى رفسنجانى به پکن در تغيير ديدگاه مقامات چين نسبت به سياست مستقل ايران تأثير بسيارى داشت و اين سفر نقطه عطفى در روابط دو جانبه گرديد و باعث گسترش روابط شد.

بطور کلى چين از طرفى به علت مواضع مستقل جمهورى اسلامى ايران خواهان موفقيت ايران بود و از طرف ديگر به علت اختلاف در بعضى از مسائل نظير مسئله خاورميانه که در صورت پيروزى کامل در جنگ مى‌توانست معادلات منطقه‌اى را تغيير دهد، خواهان پيروزى کامل ايران نبود. در مجموع چين معتقد به ايجاد نوعى توازن بين دو کشور بود. در دوران جنگ تحميلى چين بصور يکى از فروشندگان سلاح درآمد. بعد از جنگ اگرچه اين کشور علاقمندى خود را براى شرکت در بازسازى ايران اعلام داشت ولى عملاض عجلهٔزيادى نشان نمى‌داد. چين عليرغم سفرهاى مقامات جمهورى اسلامى ايران، به دليل جنگ و ملاحظات سياسى مقامات خود را به ايران اعزام نمى‌کرد. در اين راستا هر گاه سفرى صورت مى‌گرفت طرف چينى خواهان حفظ توارن بين عراق و ايران بود. اما با پايان يافتن جنگ و افزايش نقش ايران در منطقه سفر مقامات چينى به ايران امکان پذير گرديد. لذا در سال ۱۳۷۰ابتدا لى پنگ نخست‌وزير چين به همراه چيان چى چن و يانگ شان کن رئيس جمورى چين راهى ايران شدند. پيش از او فقط ون لى رئيس کنگره ملى خلق از ايران ديدار کرده بود.

 ديدار رسمى مقامات دو کشور از کشور يکديگر به ديدار جناب آقاى خاتمى از چين در تيرماه ۱۳۷۹مربوط مى‌شود که در توسعه روابط کشور نقش بسزايى داشت.

جناب آقاى خاتمى در اين سفر با مقامات عالى‌مرتبه چينى به بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مهم جهانى نظير افغانستان، فلسطين، تروريزم، عارى شدن جهان از سلاح‌هاى اتمي، اهميت خليج فارس و ... پرداختند. در اين ديدار توسعه همکارى‌هاى دو کشور در زمينه‌هاى انرژي، مخابرات، ارتباطات علمى و فنى مورد تأکيد قرار گرفت.

در اين سفر پنج سند همکارى در زمينه‌هاى اقتصادي، انرژي، صنعتى و فرهنگى بين مقامات دو کشور امضاء عبارتند از:

۱. يادداشت تفاهم همکارى‌هاى نفتى که دو کشور در زمينه جستجوى راه‌هاى صدور گاز طبيعى مايع به چين، ساخت نفت کش‌هاى بزرگ، توسعه و اکتشاف حوزه‌هاى نفتي، بهينه کردن پالايشگاه‌ها و مجتمع‌هاى پتروشيمى و افزايش صادرات نفت ايران به چين با يکديگر همکارى خواهند کرد.

۲. يادداشت تفاهم همکارى‌هاى معدنى و فلزي، بر اين اساس دو کشور در زمينه طرح‌هاى ذوب آهن، احداث واحد تغليظ منيزيت، بهينه‌سازى خط توليد کارخانه توليد الکترودهاى گرافيتي، تهيه نقشه‌هاى زمين‌شناسى و معادن آنتى موان با يکديگر همکارى مى‌نمايند.

۳. موافقت‌نامه تشويق و حمايت متقابل از سرمايه‌گذارى بين دو دولت. براساس اين موافقت‌نامه طرفين علاوه بر تأمين و تضمين سرمايه‌گذارى مشترک در کشورهاى يکديگر، زمينه سرمايه‌گذارى توسط سرمايه‌گذاران دو کشور را فراهم خواهند کرد. در اين رابطه دو کشور در خصوص حمايت از سرمايه‌گذارى مطابق با قوانين کشور ميزبان از سرمايه‌گذارى طرف مقابل حمايت و پشتيبانى خواهند کرد.

۴. تفاهمنامه همکارى‌هاى جهانگردي. براساس اين تفاهمنامه طرفين از گسترش جهانگردى ميان دو کشور استقبال کرده و همکارى در اين زمينه را مورد تأکيد قرار دادند.

۵. برنامه مبادلات فرهنگى و آموزشى بين دو کشور طى سال‌هاى ۷۹ لغات ۸۱ طرفين در طول اين برنامه براى مبادله اطلاعات، تجربيات، کتب، نشريات .... در زمينه‌هاى فرهنگي، هنري، ادبى .... با يکديگر همکارى مى‌کنند.

در پايان اين سفر رسمى بيانيه مشترک ميان رئيسان جمهورى دو کشور امضاء شد. براساس اين بيانيه دو کشور بر لزوم توسعه و تعميق همکارى‌هاى دو جانبه، منطقه‌اى و بين‌المللى تأکيد کرده و لوزم گسترش هر چه بيشتر روابط تهران ـ پکن را در زمينه‌هاى سياسي، اقتصادي، اجتماعى و فرهنگى ضرورى دانستند. بعلاوه طرفين ضمن مخالفت با گسترش سلاح‌هاى کشتار جمعي، نسبت به اهميت تحقق صلحى ديرپا، جامع و عادلانه در منطقه خاور ميانه و عارى بودن اين منطقه از سلاح‌هاى اتمي، بيولوژيکى و شيميايى تأکيد کرده و لزوم و حفظ ثبات و امنيت خليج فارس توسط کشورهاى منطقه و نفتى هر گونه حضور تأکيد کرده و لزوم و حفظ ثبات و امنيت خليج فارس توسط کشورهاى منطقه و نفى هر گونه حضور نيروهاى بيگانه در اين منطقه را ضرورى دانستند.

سفر جناب آقای احمدی نژاد به چین در سال 1391 و سفر رئیس مجلس ملی چین به ایران در 1392 و سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به چین در پائیز 1392 از مهمترین سفرهای مقامات عالی رتبه دوکشور بوده است.(تکمیل خواهد شد)

* نخستین دیدار جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهوری ایران با جناب آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین در تاریخ 21 شهریور 1392 (21 سپتامبر 2013) در بیشکک و در حاشیه نشست سران سازمان همکاری های شانگهای انجام شد. در این دیدار حجت‌الاسلام حسن روحانی با تاکید بر اهمیت روابط دو کشور گفت: ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه روابط ایران و چین در عرصه‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد که باید مورد توجه دو کشور قرار گیرد. رئیس جمهور ایران با اشاره به سوابق تاریخی روابط ایران و چین، جاده ابریشم را شاهد مناسبی برای این روابط تاریخی برشمرد و افزود: توسعه روابط با چین به عنوان یک کشور قدرتمند در آسیا همواره مورد توجه جمهوری اسلامی ایران بوده است.

رئیس جمهوری چین نیز در این دیدار مواضع رئیس جمهور کشورمان را در زمینه تقویت روابط و همکاری‌های ایران و چین مورد تقدیر قرار داد و گفت: دولت و ملت چین خواستار ارتقا و توسعه سطح روابط و همکاری‌های دو کشور در تمامی زمینه‌ها هستند. شی جین پینگ افزود: جمهوری خلق چین تمام تلاش خود را برای حفظ و ارتقاء سطح همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی دو کشور انجام خواهد داد و همواره حسن نیت خود را در این زمینه نشان داده است. وی تأکید کرد: جمهوری خلق چین از حقوق حقه ایران در زمینه دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت می‌کند.

* دومین دیدار آقایان روحانی و شی در سفر رسمی جناب اقای روحانی و همزمان با نشست سران سیکا در شانگهای انجام شد. سران دو کشور پس از مراسم رسمی استقبال (در تاریخ اول خرداد 1393) ضمن مرور روابط عالی دو جانبه، مناسبات ایران و چین را یک روابط استراتژیک خواندند. رئیس جمهور ایران همچنین در این ملاقات گفت: روحانی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو سیکا برای موفقیت آن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد، خطاب به رییس جمهوری چین گفت: در کنار شما برای کمک و موفقیت سازمان سیکا نهایت تلاش خود را به کار خواهیم گرفت. رییس جمهوری تصریح کرد: از ملاقات دوجانبه که در بیشکک داشتیم تاکنون شاهد توسعه حرکت رو به جلو روابط بودیم. رییس جمهوری اسلامی ایران خطاب به شی جین پینگ ادامه داد: از شخص جنابعالی در پیشبرد روابط ایران و چین سپاسگزارم.

شی جین پینگ رییس جمهوری چین در دیدار دوجانبه با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: فاصله کوتاه دیدار ما از اجلاس شانگهای در بیشکک تا دیدار امروز، بیانگر سطح بالای روابط دو کشور است. شی جین پینگ افزود: در سال های اخیر مبادلات دو کشور در حوزه های مختلف رو به رشد بوده است و ایران و چین در زمینه مسایل مهم منطقه ای و بین المللی هماهنگی و رایزنی دارند. وی تصریح کرد: دولت چین از روند رو به جلوی روابط با جمهوری اسلامی ایران رضایت دارد.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین در دی ماه 1394 به دعوت جناب آقای دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران داشت. هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی در این سفر رئیس جمهور چین را همراهی می نمودند.

جناب آقای دکتر روحانی به دعوت همتای چینی خود در تاریخ 19 و 20 خرداد 1397 سفر کاری به چین داشت. ریاست محترم جمهور در این سفر ضمن شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهر چینگدائو چین، ملاقات کاری دو جانبه با شی جین پینگ رئیس جمهور چین داشت که مذاکرات دو رئیس جمهور در ضیافت شامی که به افتخار هیات ایرانی ترتیب داده شده بود ادامه یافت. در این سفر وزرای امور خارجه، نفت، اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی کشورمان نیز رئیس جمهور را همراهی نمودند.

چهار سند همکاری در حضور روسای جمهوری ایران و چین و توسط مقامهای ارشد دو کشور طرفین با هدف توسعه بیش از پیش مناسبات امضا شد.

یادداشت تفاهم برنامه مشترک تحقیقاتی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران و وزارت علوم و فناوری جمهوری خلق چین، یادداشت تفاهم بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری خلق چین در زمینه همکاری در پیشگیری و مبارزه با تولید غیرقانونی، قاچاق و سوء مصرف مواد مخدر، داروهای روان گردان و پیش سازها از جمله این اسناد بود.

تفاهم نامه فیمابین سازمان بورس و اوراق بهادار ایران و کمیسیون قانونگذاری اوراق بهادار چین برای همکاری متقابل و کمک فنی و یادداشت تفاهم همکاری فیمابین وزارت امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات جمهوری خلق چین بر تشکیل برنامه همکاری مشترک دو جانبه ایران - چین در چارچوب ابتکار طرح کمربند و راه، دیگر اسنادی است که به امضا رسید.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر