گالری تصاویر
پیوندهای مهم
 • پورتال امام خمینی
 • دفتر مقام معظم رهبری
 • ریاست جمهوری
 • معاونت امور مجلس
 • نقشه جامع علمی کشور
 • Ministry of Science, Research and Technology
 • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات کلی

 

آمار و ارقام
نام رسمي كشور: جمهوري اسلامي ايران
شعار ملی: استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی
پايتخت: تهران
مختصات جغرافيائي: 35°41′ N 51°25′ E 
بزرگترين شهر: تهران
زبان رسمي: فارسي
نوع حكومت: جمهوري اسلامي
دين رسمي: اسلام 
رهبر: حضرت آيت الله خامنه اي
رئيس جمهور: دكتر حسن روحانی
روز ملي (پيروزي انقلاب اسلامي و سرنگوني رژيم شاهنشاهي): 22 بهمن 1357
روز جمهوري اسلامي (رفراندوم): 12 فروردين 1357
مساحت: 1/648/195 كيلومتر مربع
جمعيت (1385): 70/472/846 نفر
واحد پول: ريال
كد بين المللي خودرو: IR
دامنه اينترنتي: ir
كد بين المللي تلفن: 0098 
صادرات:نفت، فرش، ميوه، خشکبار (پسته، کشمش، خرما)، پوست‌ و سالامبور، خاويار، محصولات‌پتروشيمي، منسوجات، پوشاک، محصولات صنايع‌ غذايي.
واردات: ماشين آلات، صنايع‌ فلزي، مواد غذايي‌، دارويي‌، خدمات فني، فرآورده‌هاي شيميايي‌.‌  
صنايع‌: نفت، پتروشيمي، نساجي‌، سيمان و ساير مصالح‌ ساختماني‌، فرآوري‌ محصولات غذايي‌ (به‌‌خصوص تصفيه قند و روغن‌ کشي)، فلزي. ‌ 
کشاورزي‌:گندم، برنج‌، غلات، چغندر قند، ميوه، دانه‌هاي روغني (پسته، بادام، گردو)، پنبه.‌ 
حمل و نقل‌: راه آهن7286 کيلومتر‌  و طول راههاي کشور 158000 کيلومتر‌. 
خطوط لوله: فرآورده هاي نفتي 3900 کيلومتر، گاز طبيعي 4550 کيلومتر. 
‌بنادر: آبادان، اهواز، بندر شهيد بهشتي، بندر عباس، بندر انزلي‌، بندر بوشهر، بندر امام خميني،‌ بندر ماهشهر، بندر ترکمن، خرمشهر، نوشهر.

مقدمه
ایران کشوری در جنوب غربی آسیا در منطقهٔ مشهور به خاورمیانه است. نام رسمی آن جمهوری اسلامی ایران و پایتخت آن تهران است. مساحت اين کشور ۱٬۶۴۸٬۱۹۵   کيلومتر مربع است و بر پایه آمار سال 1395 (هجری خورشیدی) حدود 80 میلیون نفر (79926270نفر)جمعیت دارد. 
در شمال با ارمنستان، آذربایجان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان، در غرب با ترکیه و عراق مرز زمینی و همچنین دارای مرز دریایی در شمال با دریای خزر و در جنوب با خلیج فارس و دریای عمان است که دو منطقه نخست از مناطق مهم تولید نفت و گاز در جهان هستند. 
نظام سیاسی ایران برپایه قانون اساسی مصوب ۱۹۷۹ (میلادی) (۱۳۵۸/بازنگری ۱۳۶۸) پایه ریزی شده‌است. بالاترین جایگاه رسمی ایران پس از انقلاب، ولایت فقیه است. اسلام دین رسمی، تشیع مذهب رسمی و فارسی زبان رسمی ایران است. 
ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت، دارای تاریخی کهن (دست کم هفت هزار سال) است و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. ایران به واسطه قرار گرفتن در منطقه مرکزی اوراسیا دارای موقعیتی ژئواستراتژیک است. این کشور از اعضای پایه گذار سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهد، سازمان کنفرانس اسلامی، اوپک و سازمان اکو است، ایران یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غربی آسیا است و جایگاه مهمی را در اقتصاد جهانی به واسطه در اختیار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشیمی و گاز طبیعی برای خود بدست آورده‌است.

حکومت 
حکومت ايران، جمهوری اسلامی و روز ملی آن روز بیست و دوم بهمن می باشد. پايتخت آن شهر تهران است. بر اساس تقسيمات کشوری در پايان سال 1384: تعداد استان ها 30، تعداد شهرستان ها 336، تعداد بخش ها 889، تعداد شهرها 1015 و تعداد دهستان ها 2400 مي باشد.

پرچم 
از سه‌ ردیف افقي مساوي‌ تشکيل شده که‌ رنگ‌ سبز در بالا، سفيد در وسط‌ و قرمز در پايين‌قرار دارد. آرم‌ ملي (کلمه الله) با رنگ‌ قرمز در وسط‌ قسمت سفيد قرار گرفته است‌.  کلمه الله اکبر با رنگ‌ سفيد و رسم‌ الخط عربي‌ 11 مرتبه در طول لبه پايين ردیف سبز و 11 مرتبه ‌در طول لبه بالاي ردیف قرمز تکرار گرديده است.

جغرافيا 
کشور ايران با وسعتی بيش از 1/6 ميليون کيلومتر مربع (هفدهمين کشور جهان از نظر مساحت)، در جنوب غربی قاره آسيا واقع شده و جزو کشورهای خاورميانه است. ايران در نيمه جنوبی منطقه معتدل شمالی بين 25 درجه و 00 دقيقه تا  39 درجه و 47 دقيقه عرض شمالی از خط استوا و 44 درجه و 02 دقيقه تا 63 درجه و 20 دقيقه طول شرقی از نصف النهار گرينويچ قرار دارد. ايران از شمال به جمهوری ترکمنستان، دريای خزر، جمهوري‌های آذربايجان و ارمنستان، از مغرب به ترکيه و عراق، از مشرق به پاکستان و افغانستان و از جنوب به دريای عمان و خليج فارس محدود است و در مجموع محيط پيرامون ايران بالغ بر 8731 کيلومتر است که 2700 کيلومتر آن مرز آبی و 6031 کيلومتر آن مرز زمينی است .
- مرتفع‌ترين نقطه ايران : قله دماوند با 5610 متر ارتفاع
- طولانی‌ترين رود: رود کارون با 890 کيلومتر امتداد (تنها رود قابل کشتيرانی)
- بزرگ‌ترين درياچه : درياچه اروميه با 4868 کيلومتر مربع وسعت
- بزرگ‌ترين جزيره: جزيره قشم با 1491 کيلومتر مربع وسعت

آب و هوا

ایران از لحاظ آب و هوایی، یکی از منحصر به فرد ترین کشورهاست. اختلاف دمای هوا در زمستان بین گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از 50 درجه می رسد . به طور کلی، ایران در منطقه ای قرار گرفته است که از نظر بارندگی در سطح نیمه خشک و خشک قرار می گیرد. آب و هوای ایران متاثر از چندین سامانه می باشد:
- سامانه پرفشار سیبریایی که با ریزش به عرضهای جنوبی در نوار شمالی بارش باران و برف و کاهش دما و در سایر نقاط فقط کاهش دما را به همراه دارد.
- سامانه باران زای مدیترانه ای که از سمت غرب وارد کشور می شود و موجب ریزش باران یا برف در بسیاری از نقاط غربی و مرکزی و شرق کشور می شود.
- سیستم کم فشار جنوبی که در نوار جنوب و جنوب غرب موجب رگبار باران می شود .
میزان بارندگی بسیار متغیر است. در شمال به بیش از 2113 میلیمتر نیز می رسد. در نواحی کویری بارش عمدتا بسیار کم و در حدود 50 میلیمتر است. بارش نواحی شمال غرب و غرب، دامنه های جنوبی البرز و شمال شرق تا حدودی قابل توجه (حدود 500 میلیمتر) می باشد. در سایر نقاط میزان بارش از 200 میلیمتر تجاوز نمی کند. اختلاف دمای هوا در ایران در نقاط مختلف زیاد است. در حالی که در فصل زمستان دمای شهرکرد در شب به 42- هم می رسد. مردم اهواز هوای تابستانی (40 درجه) را تجربه می کنند. هوای سواحل شمالی در تابستان گرم و مرطوب و زمستان معتدل می باشد. نواحی شمال غرب و غرب تابستان های معتدل و زمستان های سرد و در نواحی جنوبی تابستان شدیداً گرم و زمستان هایی معتدل دارند. در نواحی مرگزی تابستان ها گرم و خشک و زمستان ها سرد می باشد .

چشم انداز 
مجموعه رشته کوه های عظیمی، حوزه داخلی‌ ایران را محاصره کرده ا‌ند. بیشتر سطح کشور، بالای ارتفاع ۱۵۰۰ فوت است. یک ششم از سطح کشور، ارتفاع بیشتر از ۶۵۰۰ فوت دارد. نقطه مقابل آن،مناطق ساحلی خارج از این حلقه هستند. در شمال کشور، ۴۰۰ مایل در راستای‌ دریای خزر به عرض حداکثر ۷۰ مایل و حداقل ۱۰ مایل از ارتفاع ده هزار فوت تا نود فوت پایین تر از سطح دریا افت می‌ کند. در جنوب، فلات از دو هزارفوت تا سطح ناهموار که سه برابر آن ارتفاع دارد، به خلیج فارس و خلیج عمان می‌ رسد.

کوه ها: 
رشته کوه های زاگرس از شمال غربی ایران، از مرز ارمنستان تا جنوب به خلیج فارس کشیده شده ا‌ند و از طرف شرق نیز به درون بلوچستان امتداد دارند. در حرکت به سمت جنوب، این رشته کوه تبدیل به یک سری رشته کوه های موازی به وسعت ۱۲۵ مایل می شود که در میان دشت های بین النهرین و فلات مرکزی ایران واقع شده ا‌ند. جریانهای آب این رشته کوه ها در سمت غرب، دره های عمیق و باریکی را ایجاد کرده ا‌ند. زمین در این مناطق، بسیار سخت و غیر قابل دسترس‌ است و جمعیت آن را بیشتر عشایر تشکیل می دهند. 
رشته کوه های البرز باریکتر از زاگرس بوده، ولی‌ به همان شکل در طول ساحل دریای خزر تا مرز استان خراسان در  شرق کشیده  می شوند و در مرز با افغانستان به تپه های شنی تبدیل می شوند. بلندترین قله آتشفشان که عموما با برف پوشانده شده است، قله دماوند است  که ۱۸۶۰۰ فوت ارتفاع دارد. 
فلات خشک داخلی‌ که به آسیای مرکزی گسترش می یابد، توسط دو رشته کوه کوچکتر قطع می‌ شود. قسمت هایی از این مناطق صحرایی با شن و کلوخ پوشیده شده است و به سمت کوهپایه ها به خاک حاصل خیز  تبدیل می شود. در هر جایی که امکان نگهداری آب باشد، پوشش گیاهی  وجود دارد که نمایانگر مسیر قدیمی عبور ‌ کاروان هاست. چشمگیر ترین   مشخصه   این   فلات، کویر، صحرای  نمک است که ۲۰۰ در ۱۰۰ مایل وسعت دارد. حاشیه آن توسط رسوب توده های نمکی که روی شن را می پوشانند، محاصره شده و ناشناخته باقی‌ مانده است.

بیابان ها: 
بیابان های ایران از شمال غربی نزدیک به تهران و قم تا مسافتی حدود ۴۰۰ مایل به سمت جنوب شرقی‌ و خارج  از مرزهای ایران کشیده می‌ شوند. تقریبا یک ششم مساحت ایران را کویر تشکیل  می‌ دهد. بزرگترین این  بیابان ها، کویر لوت و دشت کویر نام دارند. سومین صحرا نيز جازموریان است.

دریاها و دریاچه ها: 
دریاي خزر: دریاي خزر که با وسعت ۴۲۴۲۴۰ کیلومتر مربع بزرگترین دریاچه جهان است، ۸۵ فوت در زیر سطح دریاهای آزاد قرار دارد. این دریاچه نسبتا کم عمق است و در عرض قرون گذشته کوچک تر شده است. محتوای نمک آن به میزان  قابل توجهی‌ از آقیانوس ها کمتر است و به همین دلیل، ماهی‌ بسیاری در آن وجود دارد. بنادر مهم آن عبارتنداز: بندر انزلی، بندر نوشهر و بندر ترکمن. 
خلیج فارس: قسمت کم عمق کناره ای آقیانوس هند است که در بین شبه  جزیره‌ عربستان و جنوب شرقی‌ ایران قرار گرفته است. این دریا مساحتی معدل ۲۴۰ هزار کیلومتر مربع دارد، طول آن ۹۹۰ کیلومترو عرض آن از ۳۳۸ کیلومتر تا ۵۵ کیلومتر درتنگه هرمز متغیر  است. این دریا از شمال، شمال شرقی وشرق هم مرز با ایران، از شمال غربی با عراق و کویت، در غرب و جنوب غربی با  عربستان سعودی، بحرین و قطر، از جنوب  و جنوب شرقی‌ به امارات متحده عربی‌ و قسمتی‌ از عمان محدود می شود. عنوانخلیج فارس  نه تنها به قسمت خلیج، بلکه به تنگه هرمز و خلیج عمان نیز اطلاق می‌ شود. مهمترین جزایر خلیج فارس در سمت ایران عبارتند از: مینو، خارک، هندورابی، کیش، سیری، ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک، قشم، هنگام، لارک، فارسی، هرمز، لاوان. قبل از اکتشاف نفت در ایران در سال ۱۹۰۸، خلیج فارس بیشتر به دلیل ماهیگیری، شکار مروارید، ساخت بادبان، پرورش شتر، کشت خرما و محصولات کوچک دیگر  معروف بود. امروزه این صنایع سنتی‌ کاهش یافته ا‌ند و اقتصاد منطقه بر تولید  نفت می‌ چرخد. خلیج فارس و کشورهای  اطراف آن حدودا ۳۱ درصد از نفت جهان را تولید می کنند و ۶۳ درصد ذخایر نفت جهان را تشکیل می دهند. خلیج فارس احتمالا برای مدت طولانی،‌ ذخیره مهم نفت جهان باقی‌ خواهد ماند. 
ساير درياچه ها: دریاچه های با آب تازه کمتر در ایران دیده می شوند. در حدود ده دریاچه در کل کشور وجود دارند که بزرگ ترین آنها درياچه ارومیه با مساحت ۳۹۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلومتر مربع بسته به فصل متغیر است و در استان آذربایجان غربی واقع شده است. سپس دریاچه نمک ۱۸۰۶ کیلومتر مربع در استان مرکزی، دریاچه بختگان ۷۵۰ کیلومتر و طشت ۴۴۲ کیلومتر مربع و مهارلو ۲۰۸ کیلومتر مربع در  استان فارس و حوض سلطان ۵ , ۱۰۶ کیلومتر مربع در استان مرکزی است. 

رودها 
چند جریان آبی که به فلات  مرکزی می‌ رسند، در داخل باتلاق های شور ناپدید می‌ شوند. چندین رود بزرگ در ایران وجود دارد که از میان آنها تنها رود کارون قابل  کشتیرانی است. رودهای دیگر بسیار تند و نامنظم هستند. بزگترین  رودها: کارون ۸۹۰ کیلومتر، سفید رود ۷۶۵ کیلومتر، کرخه  ۷۵۵ کیلومتر‌، ماند ۶۸۵ کیلومتر‌، قره چای ۵۴۰ کیلومتر، اترک ۵۳۵ کیلومتر، دز ۵۱۵ کیلومتر، هندیجان ۴۸۸ کیلومتر‌، جوین ۴۴۰کیلومتر، جراحی ۴۳۸ کیلومتر، زاینده رود ۴۰۵ کیلومتر. تمام این رودها فصلی و متغیر هستند.


اسکان شهری 
زندگی‌ شهری در ایران، سابقه زیادی دارد. بیش از ۵۰ درصد جمعیت ایران در شهرهای بزرگ و متوسط از نظر اندازه زندگي می کنند. بزرگترین شهر ایران، پایتخت آن تهران است. شهرهای بزرگ دیگر عبارتند از: مشهد، شیراز، رشت، اصفهان و تبریز و به دنبال آن ها شهرهای کوچک تری مثل اهواز، ساری، کرمانشه، همدان، کرمان، یزد و شهرهای دیگر قرار دارند. معماری سنتی‌ و شهرسازی در عرض چند دههگذشته تغییرات زیادی یافته است.

مردم ایران

 

پیشینهٔ تاریخی کشور ایران را در اسطوره‌های کهن ایرانی به آغاز تاریخ می‌رسانند، ولی آغاز تاریخ سیاسی آن از آغاز شاهنشاهی ایران در زمان ماد است. ایران امروزه از قومیت‌های زیادی از جمله مازندرانی، گیلک، فارس، لر، آذربایجانی، کرد، بلوچ، ترکمن، ترك و عرب تشکیل شده ‌است. در ایران در حدود ۲۰ زبان و ۱۱۰ گویش زبانی رواج دارد و بزرگ‌ترین گروه های زبانی ایران را به ترتیب فارسی، ترکی، کردی، ترکمنی، گیلکی و مازندرانی، بلوچی، لری، عربی، ارمنی، آشوری و غیره تشکیل می‌دهند. زبان رسمی اداری ایران فارسی است. فارسی یکی از زبانهای شاخه هندواروپایی است . براساس اصل پانزدهم قانون اساسی، کتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است . فرهنگ مردم ایران، فرهنگ ایرانی ریشه در تاریخ دارد. برای شناخت فرهنگ ایران باید به کشورهای مستقلی که در پیرامون ایران هستند نیز نگریست . افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، آذربایجان و حتی ارمنستان و گرجستان و همچنین کردهای عراق و ترکیه و پاکستان همگی کم یا زیاد گوشه‌ای از فرهنگ ایران را به ارث برده‌اند . در مجموع می‌توان عناصر فرهنگ ایرانی را که فراتر از مرزهای جمهوری اسلامی ایران است، به اختصار چنین برشمرد:

 • زبان پارسی که مهم‌ترین شاخصه فرهنگ ایرانی است
 • اعیاد ملی از جمله نوروز
 • شخصیتهای اسطوره‌ای از جمله رستم
 • اساطیر تمثیلی همچون دیو، سیمرغ و
 • علم و هنر
 • معماری ایرانی
 • دین اسلام و به خصوص مذهب تشیع

اقتصاد
اقتصاد ایران از بخشهای اصلی نفت، کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات تشکیل شده است. بخش صنایع و معادن نیز خود به سه زیر بخش صنعت و معدن، آب و برق و گاز و ساختمان تقسیم می شود.

توصيه هاي مسافرتي

 • به توريست ها توصيه مي شود برای مدت اقامت خود در ايران، به میزان کافی‌ پول نقد همراه داشته باشند. یورو و دلار از گزینه هاي مناسب هستند.
 • در انظار عموم، زنان موظف هستند که پوشش لازم را رعايت نمايند.

ديدار از معماري سنتي مساجد‌ 
سفر به ایران بدون دیدار از معماری خارق العاده و  محیط مساجد آن کامل نیست. ایرانیان از حضور شمااستقبال خواهند کرد.   

غذا
استاندارد بهداشتی در رستوران های ایران رعايت مي شود. بطور کلی‌، غذاهای ایرانی‌ بسیار مغذی و بهداشتی هستند و شما مشکلی‌ برای رعایت یک رژیم متعادل نخواهید داشت. هر یک از استانهای ایران غذاهای ویژه خود را دارند، ولی‌ غذای‌‌ اصلی‌ ایرانی‌ برنج است که به طرق مختلف وتقریبا در تمام غذاهااستفاده می شود و کمتر غذایی است که بدون آن کامل باشد. برنج ایرانی‌ که در شالیزارهای گیلان و مازندران می روید، به قول بسیاری و نه تنها ایرانیان، یکی‌ از بهترین برنج های دنیاست. در اكثر اوقات برنج با ماست و زرده تخم مرغ  و یا لایه نازکی از نان لواش پخته می‌ شود که به آن ته دیگ می گویند و همراه برنج سرو می شود. زعفران، به وفور برای  عطر و رنگ برنج استفاده می‌ شود. هر استان در ایران، شیرینی  مخصوص  خود را دارد و گردشگران نیز به سرعت مزه شیرینی‌های مختلف و مواد اولیه آن را تشخیص می دهند.

ورود به ایران: 
برای ورود به ایران، داشتن  پاسپورت و ویزای‌ معتبر لازم است. از سال ۲۰۰۶، قوانین ویزای توریستی تغییر کرده است و اکنون ملیت های مختلف به آسانی‌ می توانند داخل ایران شده و در فرودگاه ویزا دریافتنمایند. این ویزاها در فرودگاه های امام خمینی (ره)، مهرآباد در تهران و همچنین در فرودگاه شهرهای مشهد، شیراز، تبریز و اصفهان صادر می‌ شود.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران