معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > همایش گردشگری ایران و چین


  چاپ        ارسال به دوست

آشنایی فعالین صنعت گردشگری چین با سیاستها و برنامه های گردشگری ایران

همایش گردشگری ایران و چین

همایش گردشگری ایران و چین روز 29 ادریبهشت 1395 با حضور جناب آقای دکتر سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با حضور مهمترین شرکتهای صنعت گردشگری ایران و چین در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد. 

دکتر سلطانی فر در این نشست مهم گفت: کشور ایران با برخورداری از جاذبه های فرهنگی و طبیعی بی شمار برای ورود هر چه بیشتر گردشگران چینی آمادگی دارد و می تواند زمینه های لازم را برای حضور آنان فراهم سازد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر با هدف معرفی جاذبه های گردشگری و فرصت های سرمایه گذاری مربوطه، دو نمایندگی اطلاع رسانی گردشگری در شهرهای گوانگجو و شانگهای چین ایجاد کرده و نسبت به اعطای مجوزهای بیشتر نمایندگی آمادگی دارد.
وی از جاده ابریشم به عنوان یکی دیگر از حوزه های همکاری گردشگری دو کشور نام برد و گفت: این جاده با اتصال غرب به شرق همواره رابط میان اروپا و آسیا و مسیری برای مبادلات اقتصادی و همکاری های دوستانه بوده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصریح کرد که در طول تاریخ، جایگاه سرزمین کهن و باستانی پارس همواره موقعیت فرهنگی و جغرافیایی بی همتایی را به این جاده اعطا کرده و بار دیگر این جاده می تواند زمینه های همکاری دو کشور در حوزه گردشگری را روز افزون نماید.
معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد که ایران نسبت به ارتقا و افزایش همکاریها جهت توسعه گردشگری پایدار در مسیر جاده ابریشم آمادگی داشته و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می تواند نقش ارزنده خود در ارتباط با انتشار اطلاعات، تبادلات فرهنگی و همکاریهای تجاری و مالی بهتر را ایفا نماید.
وی همچنین نقش و پشتیبانی دولت چین در چارچوب سیاست توسعه جاده ابریشم را مهم و غیرقابل انکار توصیف کرد و اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان آمادگی سرمایه گذاریهای مشترک جاده ابریشم با رویکرد توسعه پایدار، برگزاری تورهای تلفیقی در کشورهای مسیر، آموزش راهنمایان گردشگری و انجام فعالیت های بازاریابی و تبلغیاتی مشترک در زمینه محصولات فرهنگی گردشگری را دارد.
سلطانی فر همچنین به نگرش مثبت ایرانیان به گردشگران خارجی اشاره کرد و از ادب، برخوردهای صمیمی و دوستانه که از فرهنگ آنان نشات می گیرد به عنوان سرمایه ای مهم جهت نیل به توفیقات حال و آینده صنعت گردشگی کشورمان نام برد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: بسیاری از گردشگران خارجی پیش از ورود به ایران، به دلایل مختلف بویژه تبلیغات مخرب رسانه های گروهی غربی، فضای داخلی ما را به گونه ای دیگر تجسم می کردند اما در سفرهای خود به ایران به این نتیجه رسیده اند که ایران از فضایی سرشار از امنیت و صلح برخوردار است.
وی در ادامه به صنعت گردشگری و نقش مهم این صنعت در توسعه اقتصاد کشورها پرداخت و گفت: امروزه درآمدها مستقیم و غیرمستقم حاصل از فعالیت ها و خدمات گردشگری بیش از 7 هزار و 500 میلیارد دلار رسیده و صنعت گردشگری به یکی از سریع ترین حوزه های در حال رشد اقتصادی تبدیل شده است.
سلطانی فر ادامه داد: پیش بینی می شود تا سال 2025 ، این رقم سالانه به طور متوسط 4 درصد افزایش یابد و براساس آمار منتشره توسط سازمان جهانی گردشگری، طی سال گذشته بیش از یک میلیارد و 184 میلیون نفر در جهان به گردشگری پرداخته اند که از آن میان بیش از 117 میلیون نفر از کشور چین بوده اند.
وی گفت که ایران امیدوار است با برنامه ریزی مناسب درصد قابل قبولی از گردشگران چینی را در آینده نزدیک جهت بازدید از جاذبه های گردشگری خود جلب نماید.
«لی جیه» نایب رئیس اتحادیه توریست چین نیز در سخنانی از ایران به عنوان مهد تمدن پارسی و خواستگاه تمدن بین النهرین نام برد و گفت که کشورمان دارای میراث های ارزشمند فرهنگی و جهانی است و به عنوان مرکزی برای جاده ابریشم زمینی به حساب می آید.
او یادآور شد که ایران و چین جزو تمدنهای باستانی بوده و دارای منابع تاریخی و فرهنگی غنی هستند و همکاری آنان در حوزه گردشگری می تواند توانمندیهای دو کشور در این زمینه را بیش از پیش روشن سازد.
نایب رئیس اتحادیه توریست چین تصریح کرد که گسترش همکاریها میان دو کشور علاوه بر رونق صنعت گردشگری می تواند تحکیم دهنده دوستی ها و توسعه صنایع بدیع و نوآورانه فرهنگی و نیز حفاظت بیشتر از میراث فرهنگی دو کشور منجر شود.
خانم «شیونگ جیو لینگ» رئیس اتاق بازرگانی چین نیز به عنوان دیگر سخنران این همایش به علاقه مردم کشورش به امر سفر اشاره کرد و گفت که بر اساس آمارهای موجود و تا سه ماهه دوم سال 2015 میلادی 27 هزار و 250 شرکت و موسسه فعال گردشگری در کشور وجود داشته که توانسته‌اند زمینه مسافرت میلیون ها نفر را فراهم سازند.
وی اظهار داشت: با وجود تحریم ها بر علیه ایران بسیاری از مردم چین شرایط سفر به ایران را نداشتند اما با رفع تحریم ها، هم اکنون شرایط برای سفر مردم چین از هر حیث فراهم شده و من از مردم کشورم می خواهم حتما سفری به ایران داشته باشند.
در اولین همایش گردشگری ایران و چین که عصر چهارشنبه به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد جمع کثیری از فعالان عرصه گردشگری از دو کشور حضور داشتند.
دبیرکل اتحادیه همکاریهای اقتصادی - فنی و شورای دولتی، رئیس اتحادیه همکاریهای بین المللی وزارت بازرگانی، مدیر بین المللی اتحادیه گردشگری، رئیس اتحادیه هتل و توریسم استان گواندونگ و همچنین تنی چند از نمایندگان ارشد شرکت های بزرگ گردشگری چین از جمله شرکت کنندگان این نشست بودند.


١١:٤٢ - 1395/03/31    /    شماره : ٣٩٨٧٠٦    /    تعداد نمایش : ١٠٥٥خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر