معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > مصاحبه معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران با شینهوا


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران با شینهوا

مصاحبه معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران با شینهوا

آقای شاه بیگ، معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین، روز 12 جولای در گفتگویی که با خبرگزاری شینهوانت انجام داد، اظهار داشت: هر دو کشور ایران و چین دارای فرهنگی غنی، اشتراکات فراوان و روابط دوستانه باسابقه بلند مدت تاریخی هستند که امیدواریم بر مبنای این اصول، ضمن تعمیق بیش از پیش مناسبات انسانی دو کشور، شاهد گسترش روابط و دوستی دیرینه دو طرف باشیم.

شاه بیگ در خصوص ریشه های مناسبات تاریخی ایران و چین، گفت: هر دو کشور ایران و چین جزء تمدن های باسابقه و باستانی جهان محسوب می شوند که سوابقی طولانی در عرصه مناسبات و روابط دوستانه با یکدیگر داشته اند. چای چین از مسیر جاده ابریشم به سرزمین های پارس رسید و بعد از گذر ایام و سال های متمادی، چای نه تنها به یکی از اجزای فرهنگ ایرانی تبدیل شد که فرهنگ و آداب و رسوم بومی سرزمین میزبان را نیز در قالب فرهنگ نوشیدن چای شکل داد.

شاه بیگ، معاون سفارت ایران با بیان اینکه ایران و چین از رهگذر "راه تمدن ها" تبادلات فرهنگی متقابل را تجربه کرده و تاثیر و تاثرات فراوانی را بر یکدیگر برجای گذاشتند، گفت: ابریشم چینی مهم ترین کالای تجاری این کشور بود که از طریق راه ابریشم به ایران وارد شد و البته پس از مدتی به یکی از مواد اصلی بافندگی و به خصوص بافت فرش ایرانی تبدیل گشت. مورد قابل توجه دیگر، هنر نگارگری و مینیاتور ایرانی است که در حدود 2500 سال قبل و با موضوع اصلی شکار پادشاهان، از ایران به چین انتقال یافت و بعدها همین شیوه نگارگری در نقش های روی سفالینه های چینی بکارگرفته شد و علاوه بر آن هنر سفال گری وکاشی کاری در ایران را تکمیل نمود.

وی با تاکید بر اینکه روابط دوستانه ایران و چین در گذر تاریخ و سال های متمادی همواره روابطی رو به رشد و پویا بوده، افزود: چین همواره طی سال های متمادی به عنوان نخستین شریک تجاری ایران مطرح بوده و علاوه بر این مناسبات فرهنگی دو کشور نیز به طور روزافزون رو به گسترش و نزدیکی است. ما امسال در تهران شاهد برگزاری مراسم عید بهاره چین بودیم که این برنامه با استقبال مردم ایران مواجه شد؛ علاوه بر این به زودی شاهد برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب پکن در سال 2017 خواهیم بود که در این رویداد فرهنگی نیز ایران به عنوان میهمان ویژه، برنامه های فرهنگی قابل توجهی را در قالب "رویاهای رنگارنگ جاده ابریشم" ارائه خواهد نمود.

شاه بیگ همچنین در ارتباط با مناسبات متقابل علمی و تحصیلی جوانان ایرانی و چینی گفت: در حال حاضر در دانشگاه تهران، نمایندگی موسسه کنفسیوس فعال است و دانشجویان ایرانی امکان تحصیل زبان چینی در دانشگاه های کشور را دارند؛ در همین حال برخی از مراکز آموزشی چینی نیز با راه اندازی رشته های آموزش زبان فارسی، امکان گذراندن دوره های آموزشی زبان آموزی را برای علاقه مندان چینی فراهم کرده اند.

معاون سفارت ایران در چین در عین حال ادامه داد: در حال حاضر در حدود 1400 دانشجوی ایرانی در چین مشغول به تحصیل هستند و مناسبات و تعاملات دانشگاهی ایران و چین روابطی قابل توجه است اما به رغم این موضوع، تعاملات ما در حوزه دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه با خلاء مواجه است که طرفین باید در این خصوص نیز تمهیدات لازم را بیندیشند.

شاه بیگ در ارتباط با تربیت نیروی انسانی متخصص و متبحر در چارچوب "یک کمربند یک جاده" اظهار داشت: پیامبر اسلام جمله معروفی دارند که می گوید: اطلب العلم ولو بالصین! این جمله نمایانگر توجه پیامبر اسلام در آن زمان به اهمیت والای علم آموزی است که از پیروان خود می خواسته اند حتی برای علم آموزی به چین سفر کنند. البته ایده "یک کمربند یک جاده" با تاکید بر تبادلات مردمی،  گسترش مراودات فرهنگی، رفت و آمدهای علمی پژوهشی، و تعاملات استعدادهای کشورهای مختلف شکل گرفته است.

وی افزود: ایران امیدوار است تا با چین و سایر کشورهای مسیر جاده ابریشم، به تعاملات گسترده علمی و دانش بنیان پرداخته و به طور مشترک از نتایج آن بهره برداری نماید.

معاون سفارت ایران در چین پیشنهاد کرد: ایران و چین ضمن گسترش تعاملات پژوهشی، تسهیلات بیشتری را برای مراودات دانشجویان و اساتید دو کشور فراهم آورند؛ به عنوان مثال در حوزه آموزش مهارت ها، می توان به تعریف موضوعات مشترک مورد توجه و علاقه طرفین برای انجام امور پژوهشی پرداخت.

لینک مصاحبه در سایت شینهوانت:

http://news.xinhuanet.com/world/2017-07/13/c_129654851.htm


١٣:٢٨ - 1396/04/22    /    شماره : ٤٦٦٧١٢    /    تعداد نمایش : ٥٠٢خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر