معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > امضای قرارداد تامین مالی 10 میلیارد دلاری ایران و چین


  چاپ        ارسال به دوست

امضای قرارداد تامین مالی 10 میلیارد دلاری ایران و چین

موافقتنامه   10 میلیارد دلاری خط اعتباری ایران با 'سیتیک تراست' چین با حضور ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، علی اصغر خاجی،  سفیر ایران در چین، محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری و مدیران'سیتیک تراست' در پکن امضا شد. 
مراسم امضای این قرارداد که در مرکز 'سیتیک تراست'چین در پکن برگزارشد. موافقتنامه نامه تامین مالی یا فاینانس 10 میلیارد دلاری  "سیتیک تراست" چین با 5 بانک عامل ایرانی شامل بانکهای رفاه کارگران، صنعت و معدن، پارسیان، پاسارگار و توسعه صادرات امضا شد. 
'سیتیک تراست'یکی از موسسه های مالی بزرگ دنیاست که در بین 500 شرکت مالی دنیا در ردیف 51 جهان قرار گرفته است. 

 ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران در مراسم امضای این موافقتنامه گفت: روابط ایران و چین نه تنها یک رابطه تاریخی و با سابقه طولانی است بلکه اکنون یک رابطه استراتژیک بوده و این قرارداد نیز می تواند سبب تقویت رابطه دو کشور شود. یکی از فعالیت هایی که می تواند روابط دو کشور را مستکحم کند روابط اقتصادی و تجاری است بر اساس روابط اقتصادی و تجاری، مردم نیز با همدیگر ارتباط برقرار می کنند و این ملت ها هستند که به همدیکر نزدیک می شوند.

به گفته وی، یکی از پیش نیازهای توسعه روابط انسانی و اقتصادی دو کشور، توسعه روابط بانکی است بانک ها می توانند در روابط تجاری اطمینان و امنیت ایجاد کنند و ریسک معاملات را کاهش دهند و هزینه ها را به حداقل برسانند.
سیف افزود: یکی از اقداماتی که باید دو طرف انجام دهند این است که بانک ها به همدیگر نزدیک شوند و روابط کارگزاری دامنه دار و وسیعی ایجاد کنند.
رئیس کل بانک مرکزی پیشنهاد داد علاوه بر 5 بانک ایرانی که امروز با 'سیتیک تراست' قرارداد بستند سایر بانک های ایرانی هم بتوانند قرار داد امضا کنند.
سیف افزود: بانک مرکزی در موافقت و انجام این قرارداد انعطاف های زیادی از خود نشان داد که این اقدام به دلیل سوابق فعالیت های
'سیتیک' در ایران و تسریع در اهداف مورد نظر شکل گرفت.
مقام ارشد بانک مرکزی کشورمان توضیح داد: 'کونلن' هم یکی از شرکای تجاری و با سابقه ایران است که در دوران تحریم همکاری مناسبی با ایران داشت و در شرایط حاضر ضمن قدردانی از این بانک نظر ما این است که سایر بانک های چینی هم بتوانند با ایران همکاری کنند.
سیف پیشنهاد داد که طرف چینی تمهیداتی فراهم کند که زمینه ساز ورود سایر بانک های ایران به این کشور و اخذ قرارداد فاینانس شوند.
وی گفت: امکانات متنوعی در گروه سیتیک وجود دارد که می تواند زمینه بسط روابط دو کشور باشد و زمینه افزایش ارتباطات را فراهم کند.


١٤:٢٢ - 1396/06/24    /    شماره : ٤٧٤٦٢١    /    تعداد نمایش : ٨٢٣خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر